На неким местима у овим прашумама људска нога није крочила.
“ОНА СВАЂА БРАТСКИ НАРОД!” Катарина СУРОВА према Јадранки “То што је она певала, ТО НИЈЕ ПЕСМА”
Србија је земља богата флором и фауном. А да ли сте знали да у нашој земљи постоје прашуме?
Прашума, а некада се назива и “стара шума” је шума у којој човек није имао утицаја на вегетацију. Ове шуме, другим речима казано, су делови земљишта у којима је природа креирала вегетацију. Тако, ако бисмо се позабавили поделом, углавном разликујемо прашуме умерених крајева и тропске прашуме.
У Србији једна од најпознатијих, мада ни за њу не зна много људи, постоји Винатовачка прашума. Ова прашума наази се на територији општине Деспотовац. Такође, постоје подаци да у овој прашуми више од 350 година није посечено ни једно дрво. Ово је, у време када човек и не мари за природу, колико би требало и колико мора, одлична вест. Уколико дрво и падне, пало је јер се осушило или је старо, дакле природним путем.
Danas je Svetski dan prašuma. 🌳🌲🌱🌿🍃 Srbija ima jednu prašumu – Vinatovača. Nalazi se na teritoriji opštine Despotovac. Postoje tvrdnje da u ovoj prašumi preko 350 godina nije posečeno ni jedno drvo.
Ovaj prirodan rezervat mračne bukove šume nije poznat široj javnosti. pic.twitter.com/mrb3sfCapd— Jovana Ćirković (@rilivadivuk) September 14, 2020
Оно што је, такође, охрабрујуће је и чињеница да је под заштитом првог степена. Винатовача раст између 650 и 800 метара надморске висине, а највише стабло у овој шуми достиже висину од око 45 метара. Љубитељи природе, осим прашуме на Бељаници, у овом крају обилазе и Лазарев кањон са пећином, Крупајско врело и Ресавску пећину.
ПОД МИЛОВОМ ЗАШТИТОМ?! Монструм који је поломио човека у Новом Саду слободно се шета по Никшићу
Још једна прашума која крије право богатство је и прашума која се налази у близини Мајданпека и зове се Фељешана. Фељешана је један од најстаријих резервата природе у Србији јер је ту очувана шума мезијске букве стара више од три века.
Трећа, али не и мање битна је прашума на планини Борања изнад Крупња, која је такође букова прашума. Познатија је под именом Данилова коса. И она је под најстрожом заштитом државе. Од 1956. године забрањена је сеча ове шуме, и осим истраживачко-научних делатности, никакве измене не смеју да се врше у овој прашуми од 6,73 хектара.
СТРАВИЧНА НЕСРЕЋА У СРБИЈИ! Девојчица (4) истрчала на пут, погинула на лицу места
Чувајмо наше национално благо које имамо. Природа треба да нам буде најјачи савезник. И као што је мудри индијански поглавица рекао: “Чувајмо Земљу и природу на њој, јер их нисмо наследили од својих дедова и очева, него смо их позајмили од својих потомака.”
А можда је добро да се подсетимо речи нашег чувеног научника Николе Тесле, који је рекао да нема ствари која би била тако вредна проучавања као што је природа.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ:
УЖАС КОД КУРШУМЛИЈЕ: Преврнуо се трактор, возачу није било спаса!
ГРАД ЗБОГ КОЈЕГ ЈЕ КОН ЗАБРИНУТ: Не зна се тачан број заражених, сумња се да је далеко већи!
Вучић: Пост Захарове је био несмотрен и због тога ми се ПУТИН ЛИЧНО ИЗВИНИО
Саобраћајна несрећа код Ниша, ПОГИНУО МУШКАРАЦ, двоје повређено!
(ВИДЕО) ВЕОМА ЧУДАН СНИМАК КРУЖИ ИНТЕРНЕТОМ: Кажу да је снимљен код КУРШУМЛИЈЕ, сви су у страху!
ЛУКАШЕНКО УПОЗОРИО ЗАПАД: Ако неко нападне Русију, наша армија улази у РАТ!
ВЕЛИКА ТУГА И СУЗЕ У ГРАНДУ Умро легендарни певач – његови хитови ће живети заувек
(ВИДЕО) БРУКА И СРАМОТА! Ево зашто је Ноле избачен са УС опена!
извор: Srbija Danas
фото: Profimedia/ilustracija